Aeg: 21. september  kell 18.00

Koht: Von Krahl

Kolmapäeval 21. septembril kell 18.00 toimub Tallinnas Von Krahli baaris teine õpituba juunis alanud MIMO muusikakoolituse sarjast. Õpitoas osalemine on kõigile huvilistele tasuta, registreerumine kestab kuni 21. septembrini http://mimo.vonkrahl.ee/registreerimine

Kui käesoleva aasta 1. juunil aset leidnud MIMO avasessioonil lahati bändi kui üksuse toimemehhanisme ja esitati põhjalik sissevaade professionaalse muusiku ja bändi argipäeva, siis sedapuhku on tulipunktis demo kui bändi visiitkaart. Kuidas peab demo kõlama ja milline välja nägema ning kellele ja mil moel seda esitada? Teoreetilisi ning praktilisi näpunäiteid jagavad erinevate koolkondade helirežissöörid, produtsendid ning talendikütid, teiste seas Ö stuudio helirežissöör ning Honey Poweri ninamees Martin Kikas, Eesti nimekaimaid nupukeerajaid Toomas Paidra, Def Räädu ridadest tuntud heliprodutsent Arian Levin, Raadio Kahe muusikajuht Erik Morna jt.

Ühtlasi ootab MIMO tiim kuu vältel kõigi osalejate seniseid demosalvestusi, mida koolituse käigus avalikult kuulama ja hindama hakatakse. Üks laekuvaist demodest saab tunda ka MIMO koolitajate miksija-puudutust.

Hiljemalt 7. septembriks saavad koolitusel osalejad tuua Von Krahli teatri valvelauda oma demosalvestusi, millest tehakse valik kahele koolitajast helirežissöörile uuesti miksimiseks. Sessiooni ajal kuulatakse juba meistrikäe alt läbi käinud mikse ning selgitakse, mida olemasoleva materjaliga tehti ning mida võiks bänd edaspidi demo salvestades silmas pidada. Nii leiab selge ja näitliku vastuse küsimus, kuidas valmib tõsiselt hea demo ning mis vahe on erinevatel miksijakäekirjadel ning kuidas need lõpptulemust mõjutavad.

Paneelijärgselt toimub ülejäänud laekunud demode kuulamine ja hindamine panelistide ning koolitusel osalejate poolt.

MIMO õpitoa nr. 2: „DEMO“ teemad on:

  • Demosalvestuse mõte
  • DIY stiilis salvestamine
  • Sobiva stuudio valik
  • Ettevalmistus stuudiotööks
  • Professionaalne stuudiotöö
  • Praktilised tehnilised näpunäited
  • Pakendus ja esitamine

Panelistid-koolitajad:

Tartu Ö stuudio helirežissöör Martin Kikas alustas kodussalvestajana, esindades õpitoas Vaiko Epliku koolkonda Eesti popis ja rokis. Tema bändi Honey Power omal ajal kriitikutelt kiita saanud debüütalbum „Macrosilly”(2006) on suuresti käepäraste vahenditega salvestatud. Tänaseks on Kikkal oma stuudio, kus on valminud nii mõnedki Eesti sõltumatu muusika olulisemad albumid nagu lack Of Eoinsi debüüt „ Echo Group” ning Badass Yuki „Bad Apple Trip”. Kuid ellusuhtumiselt on ta endiselt tõeline indie-mees.

Helirežissöör Toomas Paidra Zorg Sound Laboratory stuudiost on Eesti nimekamaid nupukeerajaid nii stuudios kui kontserdil. Tema käe all on kõla saanud muuseas Horricane’i esikalbum „The Lynch-Lawyers’ Death Squad” ning Loitsu „Must album”, lisaks kümneid palu erinevatelt Eesti raskerokiansamblitelt. „Mees kes paneb kalad ka laulma,“ lausuvad Paidraga koos töötanud muusikud tema iseloomustuseks. Sel suvel on Paidra helindanud ansambleid muu seas ka Hard Rock Laagris ja Rock Rampil. Hetkel on mehe töölauaks Singer-Vingeri tuurikontsertide helipult.

Arian Levin on tuntud Def Räädu ridadest. Elektronmuusik ja produtsent, kelle igapäevatööks on raadio- ja telereklaamide heliproduktsioon. Muuseas on ta loonud Eesti Muusikaauhindade ja A Le Coq’i tunnusmuusika ning võitnud filmifestivali „Animated Dreams” reklaamklipi signatuurmeloodia eest reklaamiauhinna Kuldmuna ning loonud muusikat seriaalidele- ja telesaadetele. Tema kirg on filmimuusika. Levin on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia ning Balti Filmi –ja Meediakooli.

Sellest, mida hindab talendikütt demo juures, räägib Raadio Kahe muusikajuht Erik Morna, aastatepikkuse kogemusega elukutseline muusikasõber, tänu kellele on nii mõnigi väärt bänd pääsenud tundmatu sõduri seisusest. Lisaks lubas ta kaasa võtta mõned hea ja halva demo näited.

 

Eelseisvast täpsemalt:

*Demosalvestuse eesmärk

Demo võib lindistada mitmel eesmärgil. Alates sellest, et  bändikaaslastele uusi kitarrikäike tutvustada ja lõpetades suure plaadifirma tähelepanu püüdmisega. Sinna vahele jäävad  stuudio otsingute jaoks tehtavad ning plaadifirmale uut  materjali ning suunda demonstreerivad salvestused jpm. Ennekõike on aga demo noore bändi esimene visiitkaart. Esimese sammuna demo salvestamisel ja vormistusel tulebki artistil endale selgeks teha, mis  on antud väljaande lõppeesmärk. Ära raiska enda aega ja potentsiaali , tegutse sihipäraselt!

Erik Morna, Ahto-Lembit Lehtmets

 

*Sobiva stuudio valik. DIY stiilis salvestamine vs professionaalne stuudiotöö

Kui demo salvestamise eesmärk on endale selgeks tehtud, tuleb asuda kaaluma salvestamise meetodeid. Kodus lindistamise võimalused astuvad päev-päevalt profistuudio kandadele. Kustmaalt on mõistlikum materjaliga professionaalsesse stuudiosse kolida ja kuidas sobilik stuudio leida/valida? Jagame praktilisi nõuandeid nii DIY-stiilis kui professionaalseks stuudiotööks. Räägime erinevatest etappidest nagu salvestus, miksimine ja masterdamine. Võtame luubi alla produtsendi rolli.

Toomas Paidra, Martin Kikas, Arian Levin

 

*Ettevalmistus stuudiotööks ja praktilised tehnilised näpunäited

Kas ja miks eelistada kodu-/väikese/ stuudio mängulisust ja piiramatut  katsetamisaega professioonaalse stuudio tasulisele salvestusajale ja  märksa jäigemale salvestusprotseduurile? Mida peab silmas pidama erineva  kaliibriga stuudiosse minemisel?  Toome Von Krahli kohale näidiskomplekti stuudiotehnikat ning demonstreerime reaalajas, kuidas erinevate  helimeeste käe all on sama lähtematerjal üsna erineva elu saanud. Võtame luubi alla MIMO’le saadetud demod ja täheldame, mida oleks ühe või teise demo juures võinud teisiti/paremini teha.

Toomas Paidra, Martin Kikas, Arian Levin

 

*Pakendus ja esitamine

Internetiajastu on muusikatööstuse promovidinate sortimenti tugevalt muutnud. Kui 90ndate keskpaigas mõisteti demo all veel ennekõik paljundatud  ümbrisega kassetti, siis tänapäeval on oma muusika demonstreerimiseks  lugematul arvul võimalusi. Kaalume erinevate variantide eeliseid ja  puudusi. Lahkame erinevatel eesmärkidel lindistatud demode  vormistamise standardeid. Millised  elemendid on kohustuslikud raadiotesse, plaadifirmadesse ja  ajakirjadele saadetud demode puhul?  Käime läbi korduma  kippuvad vormistusvead. Koolituse lõpetuseks jagame näpunäited demode  võimalikult viljakasse pinnasesse maandumiseks ning teeme kiirülevaate järgmise MIMO õpitoa teemadesse.

Erik Morna, Ahto-Lembit Lehtmets

 

***

Kodutöö järgmiseks paneeliks: loo ning täida asjakohase sisuga artisti koduleht, Facebooki leht ja MySpace’i leht. Kodutööd laekuvad veebitoimetajale, kes valib nende seast järgmise paneeli jaoks välja näited.

 

Kommenteerimine on suletud